Sosyal Medya Veri Analizi İle Potansiyel Müşterilerinizi Anında Ve Hızlıca Belirleyin

Sosyal Medya Veri Analizi İle Potansiyel Müşterilerinizi Anında Ve Hızlıca Belirleyin

Potansiyel müşteri belirleme konusunda sorun mu yaşıyorsunuz? O zaman tam olarak doğru yazıda ve doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu yazıda, 21.yüzyıl ile birlikte kişiler, şirketler ve küresel dünyadaki uluslararası aktörlerin ortak problemi haline gelen potansiyel müşteri belirleme konusunu en ayrıntılı şekilde sizler için araştırdık. Araştırmalarımız ve incemelerimiz sonrasında, bulmuş olduğumuz en önemli noktaları sizlerle paylaştık. Bu yazıyı okuduktan sonra, belirlemiş olduğunuz vizyon, misyon ve amaçlar doğrultusunda çok daha kolay bir şekilde yeni müşterilere ulaşarak hedeflerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Ayrıca, potansiyel müşteri belirleme konusu haricinde sosyal medyada veri analizi nasıl gerçekleştirilir? Facebook üzerinden potansiyel müşteri nasıl bulunur?  Gibi soruların cevaplarınıda öğreneceksiniz. Ancak, tüm bu sorulara geçmeden önce ilk olarak potansiyel müşteri nedir sorusunun yanıtı ve bu konunun arka planını öğrenmek, diğer soruları çok daha rahat bir şekilde anlamanıza yardımcı olacaktır.

Potansiyel müşteri nedir?

Potansiyel müşteri, üretmiş olduğunuz ürüne veya hizmete yüksek ilgi duyabilecek, şirketiniz ile birlikte iş yapmaya hevesli, satın alma gücü yerinde olan ancak henüz şirket olarak ulaşamadığınız, ulaşmış olsanız bile satış sürecini tamamlayamadığınız müşteri topluluğunu ifade etmektedir. Bu konuyu iki ana başlıkta daha ayrıntılı bir şekilde açıklayabiliriz. Bunlardan ilki, dijital döneme geçmeden önce “fiziksel” olarak potansiyel müşteri belirleme. İkincisi ise, 21.yüzyıl itibariyle gelişen teknoloji sayesinde “sosyal medyadan ve internet üzerinden” potansiyel müşteri belirleme.

Teknoloji hayatımıza girmeden önceki dönemde, kişiler veya şirketler müşteri bulma konusunda fiziksel ve somut adımlar atmak zorundaydılar. Bir örnek vermek gerekirse, herhangi bir işlek caddenin üzerine açılan dükkanda veya bir sanayi içerisinde kurulan fabrikada kullanılan yöntemler daha çok müşterilerin iş yerinize adım atmalarını, ürünleri veya hizmetleri doğrudan görmelerini, çalışanlarınız ile iletişim kurmalarını sağlamaya yönelikti. Ancak daha sonra hayatımıza teknolojinin girmesi ile birlikte e-ticaret ve internet üzerinden satış kavramları oluşmaya başladı. Kişiler veya şirketler somut bir iş yeri oluşturmadan, sanal platformlarda kendi ürünlerini veya hizmetlerini çok rahat bir şekilde satabilir hale geldiler. Bu konunun birçok avantajı olması yanı sıra geçmiş dönemde saymış olduğumuz müşteri belirlemede kullanılan yöntemler sanal platformlarda kullanılamadığından dolayı, müşteri bulmak ve yeni müşterilere ulaşmak ciddi bir problem haline dönüştü. Bu nedenle, potansiyel müşteri belirleme konusunda çeşitli ve yeni yöntemler geliştirilmeye başlandı. Bu yöntemlere yazımızın ilerleyen kısımlarında daha ayrıntılı bir şekilde değindik.

Potansiyel müşteri özellikleri nelerdir?

Bir önceki başlıkta belirttiğimiz üzere, potansiyel müşteri belirleme yöntemleri dönemsel olarak farklılıklar gösterdiği gibi müşteri özellikleri de aynı şekilde farklılıklar göstermeye başladı. Bunların başlıcaları olarak gösterebileceğimiz, önceki dönemlerde müşteriler gözüyle görüp eliyle dokunmadan bir ürünü almaya sıcak bakmıyorlardı. Ancak günümüzde internet üzerindeki satışlarda çoğu kişi sadece resimlere bakarak satın alma işlemini gerçekleştiriyorlar. İnternet çağı ve yeni dönem ile birlikte müşteri özelliklerinde en büyük değişiklik güvenilirlik konusunda değişiklik gösteriyor. Önceki yıllarda ürünü almak isteyen kişi doğrudan sizinle iletişime geçerek ürünü satın alıyor ve ürünü test ettikten sonra avantajlarını ve dezavantajlarını anlayabiliyordu. Yeni dönemde ise müşteriler ürünü veya hizmeti satın almadan önce yüzlerce hatta binlerce, ürünü satın almış müşterilerin yorumlarını ve deneyimlerini görebilme imkanına sahip. Bu nedenle satın almadan önce ilk olarak baktıkları şey markanız hakkında sosyal medyada ve çeşitli platformlarda olumlu olumsuz neler söylendiği oluyor. Sizlerin de bu konuşulanları son derece hızlı bir şekilde analiz ederek aksiyon almanız, markanızın sürdürülebilirliği ve gelişimi için son derece önemlidir.

Sosyal medya veri analizi ile potansiyel müşteri nasıl belirlenir?

Öncelikle belirtmek isteriz ki, bu yola henüz çıkmadan önce bilmeniz gereken en önemli konu stratejinizi doğru belirlemek ve hedef kitlenizi iyi tanımak. Sosyal medya kavramı birçok uygulama ve birçok farklı program içermektedir. Bu nedenle, ilk olarak seçeceğiniz sosyal medya platformu, şirketinizin hedefleri ile %100 bir uyum içerisinde olmalı. Aksi takdirde hem maddi hem de manevi olarak çok büyük zararlar ile karşılaşabilir ve harcamış olduğunuz tüm emeğin boşa gittiğine şahit olabilirsiniz. Tam olarak ne demek istiyoruz bu konuyu bir örnekle daha iyi anlamanıza yardımcı olalım.

Yıllarca uğraşıp kurmuş olduğunuz bir oyuncak fabrikanız olduğunu varsayalım ve bahsetmiş olduğumuz gibi sosyal medyada müşteri analizi yaparak oyuncaklarınızı satmak ve şirketinizi maksimum oranda geliştirmek istediğini düşünelim. Doğal olarak ilk yapılması gereken şey oyuncakları satın alabilecek müşterilerin kim olabileceği ve bu hedef kitlenin en çok hangi sosyal medya platformu kullanarak zamanlarını harcadıklarını tespit etmek olmalıdır. Eğer bu bahsetmiş olduğumuz konu ile ilgili araştırma yapmadan yola çıkarsanız, çoğunlukla güncel haberleri takip etmek için 25-45 yaş arasının kullanmış olduğu Twitter platformunda oyuncaklarınızı satmaya çalışarak, kuruluşunuza zarar verici düzeyde para kaybına neden olabilirsiniz. Oysa ki, ilk başta hedef kitlenizin kullanmış olduğu sosyal medya platformunu doğru belirleyerek, Facebook’da 7-14 yaş aralığının takip ettiği grupları hedefleseydiniz beklediğinizin çok üzerinde geri dönüş aldığınızı görebilirdiniz. Tüm hedef kitle veri analizlerini en detaylı şekilde yapabileceğiniz “social monitoring” uygulamamızdan yararlanabilir ve şirket hedeflerinize kısa sürede başarılı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya veri analizi ile facebook potansiyel müşteri bulma

Facebook şirketi, Whatsapp ve Instagram gibi uygulamaları satın aldıktan sonra çok daha büyük kitlelere ulaşmanıza olanak tanır hale geldi. Özellikle son yıllarda çoğu şirket Facebook platformu üzerinde yeni müşteriler bularak satışlarını reklam yolu ile arttırma yoluna gitmeye başladılar. Ancak çıkmış oldukları reklamlar tamamı ile analiz yapılmadan verilerden bağımsız bir şekilde oluşturulduğundan dolayı satışlarında artış göremiyorlar ve bu nedenle eski geleneksel yöntemlerine geri dönmek zorunda kalıyorlar. Ancak, Facebook platformunda doğru bir analiz yaparak düşünülenden çok daha fazla satış yapmak ve Facebook potansiyel müşteri bulmak mümkün.

Veri analizi sonrası reklamları doğru bir şekilde çıkabilmek için ise bazı adımları takip etmeniz gerekli. Bunun en başında “Facebook reklam yöneticisi” kısmına girerek bir reklam hesabı oluşturmak geliyor. Daha sonra reklam amaçları kısmından potansiyel müşteri bulma kısmını seçerek hedef kitle, lokasyon, reklam bütçesi gibi konu başlıklarını doldurarak uygun reklamlar çıkabilirsiniz.

Sense monitoring veri analiz aracı sayesinde tüm potansiyel müşterilerinizi keşfedin

Bir önceki başlıkta bahsetmiş olduğumuz Facebook potansiyel müşteri bulma adımları açıkçası buzdağının sadece görünen bir kısmıdır. Asıl görünmeyen ve korkutucu olarak nitelendirilen kısmı, hedef kitlenizi nasıl ve ne şekilde girmeniz gerektiği ile alakalı olan bölümdür çünkü bu bölüm birçok belirsizliğe ve kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Ancak sense monitoring ile bu korkulara ve kafa karışıklığına son veriyoruz. Sense monitoring veri analiz aracı sayesinde önceden belirlemiş olduğunuz hedef kitlenize ait, konuşulan tüm konular, yapılan paylaşımlara verilen olumlu olumsuz tepkiler, hangi ürünlerin, hizmetlerin ve başlıkların daha çok tercih edildiği gibi detaylı verilere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bu sayede üretmiş olduğunuz ürünü veya hizmeti social monitoring ile belirlemiş olduğunuz en doğru kitleye hızlı bir şekilde ulaştırabiliyorsunuz. Siz de hemen social monitoring sosyal medya izleme uygulamasını kullanmaya başlayarak potansiyel müşteri belirleme işlemini gerçekleştirebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Paylaş

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir