Marka Bilinirliği Nedir? Nasıl Artırılır?

Marka Bilinirliği Nedir? Nasıl Artırılır?

Posted by

Marka bilinirliği, bir markanın potansiyel müşterileri tarafından tanınma ve belirli ürün veya hizmetlerle doğru bir şekilde ilişkilendirilme derecesini ifade eden bir terimdir. Bunu bir ürün üzerinden örneklendirerek açıklayabiliriz. Bir tüketici pazarda satın almak istediği ürünün ne olduğu yerine markanıza ait ürününün adını söyleyerek onu talep ediyorsa bunu marka bilinirliğiniz için olumlu bir sinyal olarak değerlendirebilirsiniz. Bu tür bir marka bilinirliği her şeyden önce daha uygun alternatifler bulunmasına rağmen markanıza ait ürünün tercih edilmesine sebep olacaktır. Bu durum çevrimiçi ticaretin oldukça yaygınlaştığı günümüzde son derece önemli bir konu haline gelmiştir. Çünkü artık marka bilinirliğinizin seviyesi çevrimiçi ortamlar üzerinden net sonuçlar verecek şekilde ölçülebilmektedir.

Marka Bilinirliği Nedir?

Marka bilinirliği tüketicilerin işletmenizi nasıl tanıdıklarını ve ne şekilde hatırladıklarını ifade eder. Sahip olduğunuz marka bilinirliği ne kadar yüksek seviyelerde olursa hedef kitleniz de logonuza, mesajlarınıza ve ürünlerinize o kadar aşina olacaktır. Bu bağlamda marka bilinirliğini insanların markanızın sunduğu şeyler hakkında ne kadar bilinçli ve bilgili olduğuna dair her şeyi kapsayan genel bir terim olarak ifade edebiliriz.

Marka Bilinirliği Neden Önemlidir?

Marka farkındalığı elbette önemlidir. Peki neden? Çünkü kitlelerin markanızı ve ürünlerinizi daha iyi anlayabilmelerine, hatırlayabilmelerine ve güven duymalarına yardımcı olmaktadır. Hedef kitleniz üzerinde marka farkındalığı yaratabilirseniz onların satın alma aktiviteleri esnasında akıllarında yer etmeyi başarabilirsiniz. Bu bağlamda tüketiciler, ürünlerine aşina oldukları ve hakkında bilgi sahibi oldukları markaları tercih etmeye daha yatkındırlar. Marka bilinirliği çoğu zaman pazarlama hunisinin ilk aşaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani marka bilinirliği sayesinde hedef kitlenizin araştırma ve karar verme süreçleri üzerinde önemli bir etki yaratabilirsiniz.

Marka Bilinirliği Nasıl Artırılır?

Marka bilinirliği oluşturabilmek adına geleneksel reklamcılık yöntemlerine yüksek bütçeler ayırmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede hedef kitleniz üzerinde yüksek bir maruz kalma yaratarak marka bilinirliğinizi artırmayı başarabilirsiniz. Fakat bu, günümüzde pek çok marka için oldukça maliyetli ve maliyetine kıyasla da bir hayli verimsiz bir yöntemdir. Bunun için büyük veya küçük hemen hemen her ölçekten işletme marka bilinirliği çalışmalarında çevrimiçi yöntemlerden faydalanmaktadır. Peki bu çevrimiçi yöntemler nelerdir?

Çevrimiçi Marka Bilinirliği Nasıl Oluşturulur?

Çevrimiçi marka bilinirliği oluşturma konusunda sizlere yardımcı olabilecek metotlar arasında diğer web siteleri için misafir yazarlık yapmak önemli bir yere sahiptir. Bunun için markanızın hizmet verdiği sektöre ait popüler blogları araştırarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra da bu blogların yöneticileri ile iletişime geçerek misafir yazarlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Misafir yazarlık dışında marka bilinirliğinizi oluşturabilmeniz adına paylaşılabilir infografiklerden de faydalanabilirsiniz. Paylaşılabilir infografikler sosyal medya platformlarında çok daha geniş kitlelere erişebilmeniz konusunda oldukça önemli bir etki yaratabilir. Bu sayede markanıza ait içeriklerin sizi takip etmeyen kitleler tarafından görüntülenmesini de sağlayabilirsiniz. Bu bağlamda infografikler hem görsel açıdan ilgi çekici hem de tüketilmesi çok daha kolay içerikler olarak oldukça işinize yarayabilir.

Marka bilinirliği oluşturabilme konusunda sizlere yardımcı olabilecek bir diğer yöntem ise hedef kitlenizin kullandıkları anahtar kelimeleri hedefleyen içerikler yayınlamaktır. Bu sayede SERP sıralamalarında yükselerek arama motorlarından web sitenize daha nitelikli trafik çekmeyi de başarabilirsiniz. Çevrimiçi ortamlarda ve özellikle de sosyal medya kanallarında marka bilinirliğinizi artırabilmenin en etkili yöntemlerinden birisi de promosyonlar ve hediyeler dağıtmaktır. Örnek vermek gerekirse markanıza ait sosyal medya kanallarından paylaşmış olduğunuz gönderileri beğenip paylaşan birkaç talihliye çekiliş neticesinde ilgili ürünü veya bir hediye çeki vermeyi vadedebilirsiniz.

Marka Güvenilirliği Nasıl Oluşturulur?

Günümüzde marka güvenilirliği oluşturma konusunda da büyük ölçüde çevrimiçi ortamlardan faydalanabilirsiniz. Çevrimiçi ortamlar üzerinden gerçekleştireceğiniz çalışmalar neticesinde daha az maliyetle daha etkili çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Elbette bu çalışmalarınızda da işinize yarayabilecek birtakım ipuçları bulunmaktadır. İşte marka güvenilirliği oluşturma konusunda sizlere yardımcı olabilecek o ipuçlarından oluşan mini listemiz:

Daha İyi Medya Analizi Daha İyi Kapsama Sağlar

Saygın medya yayınlarında olumlu bir intibaya sahip olmak markanızın onaylanması anlamına gelmektedir. Bunu marka güvenilirliğinizi artırmanın kesin bir yolu olarak görebilirsiniz. Bunu sağlayabilmek adına markanızı doğru yöne yönlendirebilecek medya izleme araçlarını kullanabilen ve büyük verileri analiz edebilen personellere ihtiyacınız olacak. Bu tür araçları kullanarak sosyal medya kanallarında markanızla iş birliği yapacak doğru influencerları da keşfedebilirsiniz.

Kaliteli İçerik Oluşturun

İçerik oluşturarak hem marka güvenilirliğini hem de pazarlama stratejinizin genel etkinliğini artırmanın birkaç yolu bulunmaktadır. İçerik pazarlaması ile markanızı alanında bir otorite olarak yansıtabilirsiniz. Bu da marka güvenilirliğini doğrudan artıracak bir etki yaratacaktır. Pazarlama ekiplerinizin bunu başarabilmelerine yardımcı olabilecek yöntemlerden birisi sektörel etkinliklere dahil olmaktır. Bununla birlikte güvenilir bir PR ortağıyla bir blog çalışmasında da yer almayı tercih edebilirsiniz.

Markanızı sektörel bir otorite olarak gösterebilmenize yardımcı olabilecek bir diğer yöntem de misafir blog yazarlığıdır. Müşteri referansları ve vaka çalışmaları yoluyla birebir iletişimden olumlu bir şekilde yararlanmak da bu yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda pazarlama uzmanları, pazarlama ekiplerinin iletişim stratejileri konusunda uyumlu davranmalarının önemini vurgulamaktadır. Yani marka güvenilirliği için içeriklerde aynı marka hikayesini anlatmak, tutarlılık bakımından kritik bir öneme sahiptir. Bunu sağlayabilmek adına ise markaların iletişim ekipleri ve halkla ilişkiler departmanları iş birliği halinde çalışmalıdırlar çünkü birbiriyle alakası olmayan marka mesajları kitlenize güven vermek yerine onların kafalarını karıştıracaktır.

Sürekli Şeffaf Olun

Söz konusu marka güvenilirliği oluşturmak olduğu zaman dürüstlük gerçekten de en iyi politikadır. Bu bağlamda şeffaflık, marka güvenilirliği oluşturabilme konusunda en önemli itici güçtür. Bu şekilde marka güvenilirliğini artırmanın en önemli yollarından birisi de tutarlı davranmaktır. Markanızın takınacağı tutarlı tutumun bozulması markanıza yönelik algıların değişmesine ve güvenin de geri dönüşü olmayacak şekilde ortadan kalkmasına sebep olabilir. Söz konusu güven kazanmak olduğunda ürünlerinizin reklamlarınızda tanıttığınız şekilde olması son derece önemlidir. Bununla birlikte marka güvenilirliği oluşturmada söz verdiğiniz şeyleri yerine getirmek ve müşteri hizmetleri konusunda da şeffaf bir anlayış izlemek oldukça önemlidir.

Kulaklarınızı Açık Tutun

Marka güvenilirliği oluşturma konusunda dinlemek neden önemlidir? Çünkü insanları dinleyerek onların markanız hakkında neler düşündüklerini öğrenebilirsiniz. Peki insanları sizinle konuşmaya nasıl teşvik edebilirsiniz? İşte bu noktada devreye etkileşim odaklı iletişim stratejileri giriyor. Sosyal medya kanalları üzerinden markanız ile ilgili görüşlerini bildiren müşterilerinizin yorumlarına yanıt vererek hem onların güvenlerini kazanabilir hem de diğer müşterilerinizi de yorumlarda bulunmaya teşvik edebilirsiniz. Müşterileriniz bu yorumlarda hem markanızın ürün ve hizmetlerini hem de iletişim stratejinizi geliştirmenizde size ilham verebilecek noktalara değiniyor olabilirler. Bununla birlikte bu yorumlar illa ki markanıza yönelik eleştiriler içeriyor olmak zorunda da değildir. Müşterileriniz markanızla ilgili olumlu düşüncelerini de sosyal medya kanalları üzerinden sizinle paylaşabilirler. Bu gibi durumlar doğal olarak markanıza duyulan güveni doğrudan artıracak bir etki yaratacaktır.

Paylaş

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir