Dijital İletişim ve Moderasyon

Dijital İletişim ve Moderasyon

Posted by

Dijitalleşmenin vardığı nokta itibariyle insanlığın kullanmakta olduğu iletişim metotları da dijital iletişim adı altında evriliyor. Bu bağlamda dijital iletişim nedir sorusunu cevaplayacak olursak; dijital teknolojilerin günümüzde sağlamış olduğu olanaklar ve platformlar üzerinden gerçekleştirilen her türlü iletişim faaliyetleri olarak tanımlayabiliriz. Bu tanımı, sizler için daha kısa ve öz bir şekilde ifade etmek de mümkündür. Bununla birlikte dijital iletişim nedir sorusunu daha kısa ve öz bir şekilde de cevaplayabiliriz. Dijital iletişim herhangi bir dijital araç aracılığıyla gerçekleştirilen tüm iletişim faaliyetleri şeklinde de açıklanabilir.

Dijitalleşmenin bu denli gelişmesi ve yaşantımızın her basamağında yer alması neticesinde dijital ortamlardaki iletişim ve moderasyon faaliyetleri de oldukça önem kazanmıştır. Bu yazımızda sizlerle bu faaliyetlerin önemini ve dijital ortamlardaki iletişim ile moderasyon faaliyetleri arasındaki ilişkiyi paylaşıyor olacağız. Fakat bunu yapmadan önce dijitalleşme sürecinin iletişim üzerindeki etkilerini biraz daha detaylı bir şekilde inceleyelim. Haydi öyleyse şimdi dijital iletişim nedir sorusunu daha detaylı bir şekilde açıklayarak yazımıza başlayalım. Dijital veya diğer bir deyişle sanal iletişimin ne olduğunu net bir şekilde anladıktan sonra moderasyon çalışmaları ile arasındaki ilişkiyi kurma konusunda zorluk yaşamayacağınıza inanıyorum.

Dijital İletişim Nedir?

Dijital İletişim Nedir?
Dijital İletişim Nedir?

Dijital iletişim nedir? Bu soruyu cevaplamadan önce dijitalleşmenin ne olduğunu net bir şekilde tanımlayalım. Dijitalleşme, daha önce fiziki ortamlarda gerçekleştirilen her türlü faaliyetin dijital ortamlara taşınmış halidir. Bu bağlamda iletişim de normal koşullarda karşılıklı bir şekilde fiziki yollarla gerçekleştirilen bir süreçtir. Normal koşullar altında karşılıklı olarak veya mektuplaşma, telgraf gibi diğer yollarla fiziki olarak gerçekleştirilen bu iletişim süreçlerinin tamamen dijital ortamlarda gerçekleştirilmesine dijital iletişim adı verilmektedir.

Bu bağlamda sosyal medya iletişimini de dijital ortamlarda gerçekleştirilen iletişim faaliyetleri kapsamında değerlendirebilmek mümkündür. Sosyal medya iletişimini kısaca tanımlayacak olursak sosyal medya kanalları üzerinden gerçekleştirilen tüm iletişim veya sosyal medya diliyle ifade edecek olursak tüm etkileşim faaliyetleri şeklinde açıklayabiliriz. Bu bağlamda sosyal medya iletişim faaliyetleri tüm diğer dijital iletişim faaliyetleri arasında bir adım daha ön plana çıkmaktadır.

Dijital İletişimde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Dijital İletişimde Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Dijital İletişimde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Dijital iletişim nedir sorusu, son dönemlerde arama motorlarında en fazla aratılan sorular arasında yer alıyor. Bu soruyu da yanıtlamış olduğumuza göre şimdi de bu konuda dikkat edilmesi gereken püf noktaları açıklamaya geçebiliriz. Her iletişim türünde dikkat edilmesi gereken birtakım püf noktaları bulunmaktadır. Bu durum dijital iletişim ve sosyal medya iletişim faaliyetlerinde de geçerlidir. Bu püf noktaları bilmek ve doğru bir şekilde kullanmak hem dijital iletişim hem de sosyal medya iletişim faaliyetlerinde çok daha başarılı sonuçlar elde edebilmenize yardımcı olacaktır. Peki hem dijital hem de sosyal medya iletişim faaliyetlerinde dikkat edilmesi gereken bu püf noktaları nelerdir? Haydi şimdi bu soruların cevaplarını vererek işletmeniz için daha başarılı bir dijital iletişimin kapılarını sizler için aralayalım.

Dijital ve sosyal medya iletişimi konularında dikkat edilmesi gereken en temel hususların başında içerikler yer almaktadır. Bu noktada hazırlamış olduğunuz içeriklerin hedef kitleniz ile uyumlu olması gerekir. Aynı zamanda daha etkili bir sosyal medya iletişimi ve etkileşimi için bu içeriklerin hedef kitleniz tarafından tamamen erişilebilir olduklarından da emin olmalısınız. Hem dijital hem de sosyal medya iletişiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer hassas nokta ise dijital ortamlarda elde edilen verilerin analizidir. Dijital ortamlarda elde etmiş olduğunuz veri yığınlarını doğru bir şekilde analiz etmek sizlere iletişim faaliyetlerinizi iyileştirmenin kapılarını aralayacaktır. Son olarak dijital ve sosyal medya iletişim faaliyetlerinizde başarıyı yakalayabilmek için uygun stratejileri belirleyerek uyguladığınızdan da emin olmalısınız.

Dijital İletişimde Moderasyonun Önemi

Dijital İletişimde Moderasyonun Önemi
Dijital İletişimde Moderasyonun Önemi

Sosyal medya iletişiminde moderasyon ile etkileşim kurabilmeyi başarabilmek oldukça önemlidir. Bunu sağlayabilmek markanız ile sosyal mecralar üzerinden etkileşim kuran bireylerin gözünde markanızın itibarını oldukça artıracaktır. Her şeyden önce bu tarz bir iletişim metodunu benimsemek markanızın ne kadar profesyonel olduğunu göstermenin en iyi yoludur. Aynı zamanda bu şekilde hizmet vermekte olduğunuz müşterilerinize ne kadar değer verdiğinizi de kolaylıkla sergileyebilirsiniz.

Dijital iletişim faaliyetlerinde moderasyon çerçevesinde etkileşim kurmak doğru bir dil kullanarak hem hızlı hem de dikkatli bir iletişim sağlayabilmenin anahtarını sizlere sunacaktır. Kurumlar doğal olarak bunu sağlayabilmek adına yeterli donanımları edinebilmek ve ihtiyaç duyulan ekipleri istihdam edebilmek adına yeterli bütçeyi önceden belirleyip ayırmalıdır. Dijital iletişim faaliyetlerinde moderasyon ile etkileşim sağlamanın en büyük artısı müşterileriniz ve diğer tüketiciler ile kopmayacak bağlar oluşturmanız olacaktır. Bu süreçleri kurum ve markalar için sosyal ağlardaki itibarlarını yönetme süreci olarak da tanımlamak son derece doğru bir tespit olacaktır.

Dijital İletişim ve Moderasyonun Önemli Kuralları Nelerdir?

Sosyal medya iletişiminde moderasyon ile etkileşim kurmak oldukça önemlidir. Bunu başarabilmek için ise birtakım hususlara dikkat göstermek gerekmektedir. Bu kurallara sosyal medya iletişiminde moderasyon ile etkileşim kurabilmenin altın kuralları denilmektedir. Bu kuralları göz önünde bulundurarak kurulan etkileşimler markalara çok daha iyi geri dönüşler sağlayarak önemli katkılarda bulunacaktır. Haydi öyleyse şimdi bu altın kuralları sizler için listeleyelim.

  • Sosyal medya iletişim faaliyetlerinde etkileşimde bulunmuş olduğunuz her birey değerlidir.
  • Sosyal ağlardaki iletişim faaliyetleri tamamen kurumsal ve profesyonel bir dilden ziyade daha sıcak ve samimi bir iletişim diliyle gerçekleştirilmelidir.
  • Sosyal medya platformları da dahil tüm çevrimiçi platformlarda olabildiğince açık, şeffaf ve dürüst olmaya özen gösterin.
  • Samimi ve sıcak bir iletişim sağlarken kişisel duygularınızla iletişim kurmak yerine markanızı veya kurumunuzu temsil etmekte olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.
  • Sosyal ağlardaki etkileşimlerinizde ilham almaktan çekinmeyin. Sosyal medya iletişiminde hem ilham alın hem de ilham verin.
  • Samimi ve sıcak iletişimi teşvik etmek ve bu iletişimin devamlılığını sağlamak için etkileşimde bulunduğunuz bireylere ufak jestlerde bulunmayı da bir yöntem olarak kullanabilirsiniz.
  • Sosyal ağlarda yayınlayacağınız içeriklerin iletişimi güçlendirerek etkileşimi teşvik edecek nitelikte olduklarına emin olun.
  • Sosyal ağlarda takipçilerinizle kuracağınız iletişimden hiçbir şekilde zarar görmeyeceğinize emin olun. Mümkün olabildiğince sizinle etkileşime giren herkese cevap yazmaya çalışın.
  • Kaos ve karmaşaya yol açabilecek iletişim dilini kullanmaktan uzak durun.
  • Dijital ve sosyal medya iletişim faaliyetlerinizi iyileştirmek adına kaynak ayırmayı ihmal etmeyin.
Paylaş

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir