Duygu Analizi Stratejisinin Sosyal Medyada Marka Bilinirliği Üzerine Pozitif Etkisi

Duygu Analizi Stratejisinin Sosyal Medyada Marka Bilinirliği Üzerine Pozitif Etkisi

Posted by

Markanız, kalbi attığı sürece, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu ve hatırladığı sürece hayatta kalır. Kullanıcıları markanızla ilgilendirmek için, markanın merak, takdir, zevk ve mutluluk gibi duygularını tetiklemek adına sürekli bir mücadele içerisine girersiniz. Yine de bazen iyi niyetleriniz öfke veya intikam gibi bazı canavarları uyandırabilir. Markanızın aldığı duygular ne olursa olsun, bunları her zaman izlemeli ve yönetmelisiniz. Duygu analizi programı markanıza yönelik analiz işlemi gerçekleştirerek müşterilerinizin markaya olan duygularını görmenize yardımcı olur.

Duygu Analizi Nedir?

En basit şekilde açıklamak gerekirse markanıza, ürününüze veya hizmetinize yönelik genel tutumu belirlemenin bir yoludur.

Günümüzde, bu işlemi yapmanın en kolay yolu medya izleme araçlarıdır. Medya izlemeyi kullanmanın nedeni, insanların genellikle sosyal medya kanalları aracılığıyla markalar hakkındaki görüşlerini ifade etmeleridir. Her sözü manuel olarak aramanız ve değerlendirmeniz mümkün olmadığından (özellikle küresel bir markaysanız), medya izlemeyi tercih etmek sizin için harika bir yoldur.

Duygu Analizi Neden Önemlidir?

Markanızın duyarlılığını bilmek, bilinçli kararlar vermenizi ve genel olarak işinizi geliştirmek için çalışmanızı sağlar. Duygu analizi programı kullanmanın son derece yararlı olabileceği 5 farklı yönü vardır:

# Hedef kitlenizi daha iyi tanımanızı sağlar

İş dünyasında gelişebilmenin en önemli noktası müşterinizi tanımaktır. Eğer kime hitap ettiğinizi bilmezseniz, hangi içeriğin onlar için en iyisi olacağına nasıl karar verebilirsiniz ki? İşte duygu analizi programı tam olarak burada devreye girmektedir. Temel olarak kitlenizi en doğru demografik özelliklerle hedefleme ve konuşma tonunu takip etmeye odaklanan bu analiz markanızın yaklaşımını kitlenize göre şekillendirmenize yardımcı olur. Kitlenizi daha iyi tanıdığınızda, onlara doğru çözümleri sağlayabilir, endişelerini giderebilir, katılımı artıracak özellikler sunabilir ve yararlı bilgiler sunabilirsiniz.

# Öngörülebilir veriler elde ederek dijital fikir madenciliği yapabilirsiniz

Duygu analizinin bir diğer adı da fikir madenciliğidir. Duygu analizi programı, bir yazarın veya metnin belli bir konuya dair tutumlarını olumlu, olumsuz veya nötr olarak değerlendirebilmek için metne yönelik görüşleri çeşitli algoritmalar aracılığıyla hesaplar ve sınıflandırır. Genel manada analiz işlemi şu şekilde gerçekleşir: kişiler tarafından sosyal medyada kullanılan etiketler, hashtagler ve hatta emojiler dikkate alınır, hesaplanır ve raporlanır. Böylece, marka yöneticileri olarak siz de kitlenizin o konuda ne düşündüğünü görebilir ve markanızın ne doğrultuda gelişeceği konusunda fikir sahibi edinebilirsiniz.

# Kolektif datalar sayesinde etkili pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz

Bu analiz geçmiş kalıplara ve davranışlara daha yakından bakarken, gelecekte uygulayacağınız pazarlama stratejilerini doğru yönde yönlendirmenize de yardımcı olur. Ayrıca piyasadaki rekabet hakkındaki stratejik verileri ortaya çıkarır. Böylece duygu analizi programını kullanarak markanızı diğerlerinden ayırmak için kolayca etkili bir plan oluşturabilirsiniz.

# Müşteri ilişkilerinizi daha iyi yönetmenize olanak tanır

İşletmenizin ne zaman bir halkla ilişkiler krizine kurban gidebileceğini tahmin edebilir misiniz? Bunun cevabı büyük ihtimalle “hayır”dır. Yine de markanızın etrafındaki kamu duygularını dinleyen, olumlu veya olumsuz sözleri ve yorumları çevrimiçi olarak ortaya çıktıklarında yakalayan bir mekanizmaya sahip olmanın önemini biliyorsunuzdur. Ayrıca, bu sayede soruları zamanında yanıtlayabilir ve sorunların önüne geçebilirsiniz. Duygu analizi tam olarak bu işe yarar. Kriz zamanlarında müşteri hizmetlerini kullanmayı da böylece teşvik etmiş olursunuz. Ne kadar hızlı cevap, o kadar hızlı çözüm; ne kadar hızlı çözüm, o kadar memnun müşteri!

Duygu analizi ve sosyal medya arasındaki pozitif ilişki

Günümüz dünyasında sosyal medyanın önemi inkar edilemez. Çoğu insan için sosyal medya, hayatının önemli ve büyük bir parçasını oluşturmakta. Kişiler (ki bu kişiler sizin müşteriniz de olabilir) olumlu veya olumsuz bütün duygularını sosyal medyaya yansıtır ve herhangi bir marka veya konu hakkındaki görüşlerini bu çevrimiçi platformlarda gösterir. Bu nedenle, kullanıcıların duygularının analizinin yapılması açısından sosyal medya önemli bir rol oynar. Bu analiz sayesinde sosyal medyada hem markanız hem de rakip markalar hakkındaki görüşleri -siz farkında olmasanız bile- kolayca takip edebilirsiniz.

Duygu Analizi Nasıl Yapılır?

Duygu analizi, otomatik veya manuel olarak yapılabilmektedir. Otomatik olan analiz, sözlerinizin doğru hissini tespit etmek için doğal dil işleme, metin analizi ve hesaplamalı dilbilim gibi süreçlere dayanır. Kelimelerin olumlu mu olumsuz mu yoksa nötr mü olduğunu otomatik olarak inceler ve renklendirir. Analiz programında nötr için gri, olumlu duygu için yeşil ve olumsuz duygu için kırmızı renk kullanılır. Elbette bu kelimeler önceden çeşitli algoritmalar tarafından hesaplanmış ve duyguları belirlenmiştir. Buna rağmen, bağlam eksikliği, alay, ironi ve karşıt anlamlarda kullanılan bağlaçlar gibi noktalarda otomatik analiz yanlış sonuç verebilir.

Manuel analiz doğrudan sizin tarafınızdan yapılacağından doğruluğu konusunda bir şüphe duyulmaz ancak manuel analiz, otomatik analizden daha çok zaman almaktadır.

En Etkili Duygu Analizi Programı Hangisidir?

Analiz yapan birçok program bulunmaktadır. En etkili duygu analizi programının hangisi olduğu, sizin için güvenilir olan kullanıcı yorumları ve sizin kendi deneyiminizle belirlenebilir.

Peki siz, markanızın sosyal duygu analizini yapmaya hazır mısınız?

Sensekit, size markanızın sosyal duygu analizini yapabileceğiniz bir program sunar. Bu duygu analizi programı ile markanızı sosyal medyada takip edebilir ve markanızın gideceği yönü Sensekit’in sunacağı detaylı raporlar sayesinde kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Üstelik, bilgi almak çok kolay!

Paylaş

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir