Clubhouse Nedir?

Clubhouse Nedir?

Clubhouse en kısa tanımı ile, ses tabanlı çalışan ve kullanıcılarına canlı katılabilecekleri bir podcast havasında sohbet deneyimi sunan en iyi sosyal ağ türü olarak karşımıza çıkıyor. Clubhouse, adına yakışır bir kulüp evi havasında, ancak tabii ki Türk kültürüne çok yakın olmayan bu terimi kısaca şöyle açıklayalım. Tanıdığınız veya tanımadığınız herkes ile bir ortamda olabileceğiniz ve sohbet edebileceğiniz bir ev. Bu sosyal medya uygulaması da bu evin sanallaştırılmış halidir.

Bu uygulamada istediğiniz tüm sohbet odalarına girip çıkabilir, konuşmalara katılabilir veya sadece dinleyici olabilirsiniz. Dünya’nın her yerinden her insanla konuşabilir, tartışabilir, fikirlerini ya da sadece hikayelerini canlı olarak dinleyebilirsiniz. Clubhouse’un en iyi sosyal ağ yapan özelliği ise sohbetlerin kayıt edilebilir olmamasıdır. Bilinen sosyal ağ türlerinde, yazılı ve görsel tüm içerik kayıt altına alınırken, burada konuşulan konular ve sohbetler kayıt altına alınmaz. Gerçek ve canlı bir sohbet deneyimi sunmayı amaçlayan uygulama, kullanıcılarını gerçek isimleri ile ya da tek bir defa değiştirebilecekleri kullanıcı isimleri ile topluluğa sunuyor.

Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Clubhouse sosyal ağ olarak şimdilik sadece iOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılıyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Clubhouse‘un resmi twitter hesabından da retweet edilen, Clubhouse’un android geliştiricilerinden biri olan Mopewa Ogundipe‘in paylaşmış olduğu bir ekran görüntüsü, kesin olarak android kullanan cihazlara da kısa sürede Clubhouse’un geleceğinin en büyük habercisi oldu. Tahmini olarak ise Mayıs ayında Clubhouse android sürümünün yayınlanması bekleniyor.

Uygulamayı kullanabilmeniz için iOS işletim sistemine sahip olan iPad veya iPhone cihazlarınıza uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Daha sonra ise yapmanız gereken, şimdiye kadar 10 milyonun üzerinde kullanıcısı olduğu söylenen bu en iyi sosyal ağ uygulamasında bir kullanıcı adı seçmeniz ve telefon numaranızı da vermeniz gerekiyor. Telefon numaranızı istemesinin nedeni ise size bir SMS göndererek hesabınızı onaylamak için. Bu aşamadan sonra doğrudan bu sosyal ağ uygulamasını kullanmaya başlayamıyorsunuz. İçeri giriş için bekleme sırasında kalmanız gerekiyor veya bir tanıdığınız ya da arkadaşınızın size davetiye göndermesi gerekiyor.

Clubhouse’a  Nasıl Üye Olunur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu sosyal ağ bir tür sanal kulüp olarak geliştirilmiş uygulamadır. Bu nedenle kulübe girebilmek için ya sıranızı beklemeniz gerekiyor ya da bu sosyal ağı kullanan birinden bir davetiye bağlantısı almanız gerekiyor. Bu sosyal ağı kullanan birinin ise sadece bir davetiye hakkı var. Yani her Clubhouse üyesi sadece bir kişiyi bu en iyi sosyal ağ deneyimine davet edebilir. Davetiye aldıktan sonra ise uygulama sizin kim olduğunuzla ilgilenmiyor. Sosyal Ağ uygulamasına direk olarak giriş yapabiliyorsunuz. Bu yeni nesil sosyal ağın sunduğu avantajlardan ve sosyal etkileşimden faydalanmaya başlıyorsunuz.

Clubhouse Kullanmak İçin Davetiye Gerekli Mi?

Şimdiye kadar Clubhouse‘un nasıl kullanıldığından ve üyeliğinden bahsederken vurguladığımız nokta davetiyenizin olmasıydı. Bu nedenle Clubhouse için mutlaka davetiyeniz olmalı. Ne yazık ki, bu sosyal ağ uygulamasına diğer sosyal medyalardaki gibi gelişigüzel bir şekilde giremiyorsunuz. Aslında bu da bize şunu göstermekte, bir sürü sahte hesap açılmasının önüne geçiyor. Unutmayın her kullanıcının sadece bir davetiye gönderme hakkı var.

Bu yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, Clubhouse uygulamasını en iyi sosyal ağ yapan özelliğin temeli davetiye uygulaması sayesinde yapılıyor. Davetiye olmadan içeriye kimse giremediği için ve her kullanıcının yalnızca bir adet davetiye hakkı olduğundan, sahte ve anonim hesapların önüne geçiliyor.

Clubhouse Sosyal Medyada Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Bu kadar popüler olmasının en büyük nedeni kuşkusuz birçok ünlünün bu sosyal ağ uygulamasını kullanmasıdır. Eğer Clubhouse da sıradan bir insan olarak üyeyseniz hiç çaba harcamadan, uygulamayı kullanan ünlü insanların kendi halindeki sohbetlerini dinleyebilirsiniz. Kısacası hiç çaba sarf etmeden canlı olarak ünlü insanların sohbetini dinleme fırsatı oldukça cazip geliyor.

Bu sosyal ağı  popüler yapan bir diğer neden ise konuşmalarınızın kayıt altına alınmaması. Bunu kısaca şöyle tarif edelim, canlı bir podcast yayınlıyorsunuz ve bu podcast tek seferlik ve anlık bir yayın. Yani, diğer sosyal medya platformlarının aksine anı yaşamanızı sağlayan bir sosyal ağ uygulaması.

Clubhouse Uygulaması Facebook ve Twitter’dan Farklı Olarak Hangi Avantajları Sağlıyor?

Facebook ve Twitter birbirinin yansıması olan etkileşim odaklı sosyal ağ uygulamalarıdır. Clubhouse ise bambaşka bir çizgide yeni bir bakış açısıyla sosyal ağ kullanımı sağlıyor. Son günlerde hem Facebook hem de Twitter bu sosyalağın sahip olduğu sesli sohbetleri kendi platformlarına getirmeye başladılar. Twitter’ın space adı verdiği bu özellik Türkiye’de iOS cihazlarda test edilmeye başladı bile.

Clubhouse, sosyalliği ön planda tutan ve bu amaçla kullanılan bir uygulamadır. Clubhouse’u en iyi sosyal ağ uygulaması yapanda işte bu özelliğidir. Günlük hayatta nasıl sakince ve keyifle sohbet ediyorsanız, burada da bunu rahat ve kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Clubhouse’da Markanız Hakkında Ne Konuşuluyor? Sense Monitoring ile Anında Analiz Edin

Sosyal ağlar diğer adıyla sosyal medya platformları ulaştıkları kullanıcı sayıları ile gündem olsa da asıl önemli olan bu platformlarda ne kadar zaman geçirdikleri ve ne hakkında konuştuklarıdır. Günümüzde ise oldukça popüler olan Clubhouse sosyal ağ uygulaması doğrudan sesli sohbetlerin yapıldığı ve kayıt altına alınamadığı bir sosyal ağ olduğunu belirtmiştik. Ülkemizde de oldukça popüler olan bu sosyal ağ uygulaması içerisinde markanız hakkında ne konuşuluyor takip etmesi de bu nedenle oldukça zor. Ancak markanız hakkında Clubhouse da konuşulanları sizin için dinleyerek raporlaya bilecek, analiz edecek Sense Monitoring ile müşteri deneyimlerine en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Markanız ile ilgili konuşulanları Clubhouse üzerinde eş zamanlı olarak dinleyerek, anında analiz eden Sense Monitoring ile müşteri memnuniyetinizi arttırabilirsiniz.

Paylaş

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir