Sosyal Medya Platformlarında Yaratıcı Strateji Nasıl Oluşturulur?

Sosyal Medya Platformlarında Yaratıcı Strateji Nasıl Oluşturulur?

Posted by

Dijitalleşen dünyanın olmazsa olmazı sosyal medya platformları olduğundan, bu platformlardaki rekabet kişileri birçok yaratıcı strateji bulmaya yöneltti. Bu yazımızda, yaratıcı strateji nedir sorusunun cevabını verecek ve bazı yaratıcı strateji örnekleri inceleyeceğiz.

Yaratıcı strateji nedir?

Yaratıcı strateji nedir sorusunun cevabı olarak, bir işletmenin büyümesini sağlayacak ve destekleyecek adımları geliştirmek ve uygulamak için attığı kasıtlı ve stratejik yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz. Başka bir deyişle, yaratıcı strateji nedir dendiğinde verilebilecek cevap “genellikle metin yazarları, sanat yönetmeni ve yaratıcı yönetmenden oluşan bir ekip tarafından oluşturulan bir stratejidir” denilebilir. Yaratıcı stratejiniz, reklam geliştirmek için atanan metin yazarları ve sanat yönetmenleri için yol gösterici ilkeler sağlar. Bu görev bağlamında, ajansları değiştirseniz bile, daha sonra oluşturulan herhangi bir reklam bu stratejiye uygun olmalıdır. Yaratıcı strateji nedir dediğimizde ilk aklımıza gelmesi gereken şey hareketli parçalar içermesidir. Bu parçaların her biri, belirlenen hedeflere ulaşmada ayrılmaz bir rol oynar. Hareketli parçalar ayrıntılı pazar araştırması, bir görüntüleme düzlemi ve etkili stratejik teslimattan oluşur.

Yaratıcı stratejiyi doğru oluşturmak için kullanabileceğiniz 8 profesyonel adım

Yaratıcı strateji nedir sorusunun cevabını öğrendiğimize göre, sizin için uygun olabilecek yaratıcı strateji örneklerine bakalım. Bu yaratıcı strateji örnekleri ve adımları takip ettiğinizde sosyal medyada firmanızı daha etkili hale getirmeniz kolaylaşacaktır.

Elde etmek istediğiniz kazanç doğrultusunda hedeflerinizi belirleyin

Firmanız için oluşturduğunuz yaratıcı strateji, neden, ne ve belirli bir hedefe nasıl ulaşacağınıza dair sorulara cevap vermelidir. Bunun için ilk adımda hedefinizi netleştirmeniz ve buna dair problemleri belirlemeniz gerekir.

Beyin fırtınası yaparken, her zaman eldeki sorunu sorgulamalı ve hedefiniz doğrultusunda geliştirmek istediğiniz deneyimlerle empati kurmaya çalışmalısınız. Hedeflerinize dair soruları görselleştirmek burada size yardımcı olabilir. Uygun yaratıcı strateji örnekleri geliştirmek için üzerine düşünmeniz gereken bazı sorular ise şunlardır:

  • Bu yaratıcı strateji işim için uygun mu? Bu durum işinize yönelik yaratıcı strateji örnekleri geliştirmenizde size büyük yarar sağlayacak, ona göre bir yaklaşım sergileyeceksiniz.
  • Ne istiyorum? Bu soruyu sorarken net olmaya çalışın, belirsiz ve açık uçlu cevaplardan kaçının.
  • Hedefim ölçülebilir mi? Ölçülebilir hedefler seçmek neyi başarıp başaramadığınızı anlamanıza yardımcı olur.
  • Hedefim ulaşılabilir mi? Gerçek dışı hedefler belirlerseniz ulaşamadığınızda başarısız hissedebilirsiniz.
  • Ne zamana gerçekleştirmek istiyorum? Zaman sınırını koyarken net olmanız önemli olduğundan, kendinize teslim tarihleri belirleyin.
  • Neyi elde etmek istiyorum? Sosyal medyada görünürlüğünüzü artırmak her zaman yeterli olmayabilir, bu nedenle asıl elde etmek istediklerinize yoğunlaşın.

Hedef kitlenizi doğru tanımlayın

Yaratıcı strateji oluştururken, ürününüzü veya hizmetinizi satın almasını istediğiniz ideal kişiyi tanımlayın. İhtiyaçlarını ve isteklerini anlamak, onlara bağlanan yaratıcı bir strateji oluşturmak için zihinlerine girmenize yardımcı olur.

Rakip araştırmasını ihmal etmeyin

Marka konumunuz müşterilerinizle duygusal bir bağlantı kurar. Bu, işinizin akıllarında ve rakipleriniz arasında nasıl algılanmasını istediğinizdir. Bu nedenle, yaratıcı strateji örnekleri oluştururken, rakiplerinize göz gezdirmek de size bir avantaj sağlayacaktır. Bunun için profesyonel olarak rekabet analizi yapmanızın yanı sıra sosyal medyada onlar hakkındaki yorumları öğrenmek işinize yarar. Rakiplerden ve sektörlerden gelen raporları dinleyebilirsiniz. Bu raporlar, sizin için önemli olan anahtar kelimeleri belirleyecek, fırsatları hızla belirleyecek ve marka için olası krizleri önleyecektir.

Sosyal medya izleme ve sosyal medya dinlemelerinden yararlanın

Rakipleriniz gibi kendi markanızın da sosyal medyadaki nabzını tutmanız yaratıcı strateji örnekleri oluşturmanız açısından önemlidir. Sosyal medyadaki geçmiş performansınızı ve başarınızı ölçmek için kendinize sosyal medyada sizinle kimin etkileşim kurduğu, neyin işe yarayıp yaramadığı, hedef kitlenizin hangi kanalları kullandığı ve sosyal medyadaki performansınızın nasıl olduğu gibi sorular sorabilirsiniz. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar, stratejinizi belirlemenin iyi bir yoludur. Örneğin, sosyal medyanın amacı ve / veya getirdiği faydalar konusunda net değilseniz, gerçekten burada varlığınızı sürdürmeniz gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz. Belki de stratejinizi değiştirmeniz gerekiyor. Takipçileriniz oradaysa ve platformu nasıl kullanacaklarını biliyorsanız, platformun iş hedeflerinizi karşılayıp karşılamadığı gibi sorular yeni bir eylem planına yol açabilir.

Hesaplarınızı profesyonel bir şekilde düzenleyin

Bir önceki başlıkta, hangi platformun hangi amaçla kullanılacağının belirlenmesinin öneminden bahsetmiştik. Örneğin, müşteri hizmetleri için yalnızca Twitter’ı kullanabilirsiniz, Instagram hikayeleri ise ürün tanıtımı için ideal olabilir. Her kanal için iş tanımları oluşturmak daha kolay olabilir. Hesabınızı optimize ettikten ve hangi amaçla kullanılacak ağı belirledikten sonra kişisel bilgilerinizi bu iş tanımına göre düzenleyebilir veya iyileştirebilirsiniz. İletişim ve açıklık bu alanın anahtar noktaları olduğundan, her platform için doğru anahtar kelimeleri ve grafikleri kullandığınızdan ve hedef kitlenin ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri profilinize dahil ettiğinizden emin olun.

Başarı hikayelerinden esinlenin

Her büyük firma, başarılarıyla ve bu noktaya nasıl geldiğiyle ilgili övünmeyi sever. Bu başarı hikeyelerini her yerde bulabilirsiniz. Kendi yaratıcı strateji örnekleri size ilham kaynağı olabilir. Esinlenmekten korkmayın, neyi nasıl yaptıklarını inceleyin ve kendinize notlar alın. Ayrıca, ses getiren kampanyalardan ve ilgi çekici reklamlardan da etkilenebilirsiniz.

Düzenli olun: İçerik takvimi belirleyin

Bir zaman çizelgesi, paydaş uyumunu sağlamanın yanı sıra gerçekçi bir bütçe oluşturmanıza yardımcı olur. Katkıda bulunan her ekip üyesi önemli teslim tarihlerini ve kilometre taşlarını anladığında, projenin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Bir düğmeye dokunarak tüm projenizi özetleyen bir şablon kullanarak projenizde çok fazla zaman kazanabilirsiniz. Bunun için görev ve içerik şablonlarını oluşturup takvimi belirleyebileceğiniz araçlardan yararlanabilirsiniz. Düzenli olmak size tutarlılık ve güvenilirlik sağlayacaktır.

Yaratıcı stratejinizi gözden geçirin ve hatalı noktaları düzeltin

Yaratıcı strateji örnekleri bulmak kolay olsa da hayata geçirmek o kadar kolay olmayabilir. Her şey başarısız olursa panik yapmayın. Her zaman yeniden başlayabilirsiniz, çünkü farklı yaratıcı stratejiler vardır. Diğerleri arasında, pazara hitap etmenin farklı yollarına odaklanan duygusal, rasyonel ve yaşam tarzı yaratıcı stratejileri vardır. Yaratıcı strateji markanızın rehberidir. İşinizin bu önemli yönünü geliştirmek ve etkili bir şekilde uygulamak son derece önemlidir. O nedenle kendinizi geliştirmekten kaçınmayın.

Paylaş

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir