Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Oluşturulmalı?

Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Oluşturulmalı?

Posted by

Günümüzün gelişen internet teknolojileri ışığında bir sosyal medya stratejisine sahip olmak, hemen hemen her marka ve kurum için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu stratejiler internet kullanımında oldukça yüksek bir paya sahip sosyal medya kanallarında markanız için belirlemiş olduğunuz hedeflere daha kolay ulaşabilmeniz konusunda size yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda sosyal medya kanalları üzerinde ulaşmak istediğiniz hedeflere varma konusunda izlenecek her yol tek tek analiz edilmelidir. İşte bu yol veya yöntemlerin analiz edilerek en uygun olanını belirleme sürecine sosyal medya stratejisi oluşturma süreci adı verilmektedir. Bu yazımızda sizler için markaların sosyal medya stratejileri oluşturma konusunda izleyebilecekleri yolları açıklayacağız. Fakat ilk olarak sosyal medya pazarlama stratejisinin ne anlama geldiğini daha net bir şekilde açıklayalım.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nedir?

Sosyal medya platformları, işletmeler için yepyeni pazarların kapısını aralıyor. Sosyal ağların sağlamakta oldukları bu pazarlar, yalnızca devasa tüketici kitlelerini barındırmakla da kalmıyor. Bu platformlar, işletmelere yönelik sağlamış oldukları özelleştirilebilir istatistiksel bilgiler sayesinde adeta nokta atışı pazarlama stratejilerinin oluşturulabilmesine de imkan tanıyor. Bu bağlamda işletmelerin veya markaların ürün ve hizmetleri ile ilgili yürütecekleri pazarlama çalışmalarını sosyal medya platformlarıyla entegre etmelerine sosyal medya pazarlama stratejisi adı verilmektedir. Bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak geleneksel pazarlama stratejilerine kıyasla çok daha az maliyetli ve çok daha verimli olabilir. Fakat buna karşın etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturabilmek o kadar da kolay bir iş değildir. Devasa data yığınları arasında bunu başarabilmek için çoğu zaman titiz ve yoğun bir çalışma şarttır. Birazdan markaların sosyal medya stratejileri oluşturmalarına yardımcı olabilecek ipuçlarından oluşan listemizi sizlerle paylaşıyor olacağız. Ama önce markaların sosyal medya stratejilerine neden ihtiyaç duydukları konusunu biraz daha irdeleyelim.

Neden Bir Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmalısınız?

Neden Bir Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmalısınız?
Neden Bir Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmalısınız?

Sosyal ağlar, her geçen gün yatırımların arttığı ve kendisine yapılan bu yatırımlara en iyi şekilde getiri sağlayan çevrimiçi ortamların başında yer almaktadır. Öyle ki sosyal ağlar çok kısa süre içerisinde hem geleneksel hem de diğer çevrimiçi pazarlama metotlarıyla boy ölçüşebilecek seviyeye ulaşmayı başardı. Markaların, kurumların veya işletmelerin sosyal medya varlıklarını güçlendirmeye ve sosyal ağlardaki pazarlama kampanyalarına bu denli yatırımlar gerçekleştirmelerinin elbette bir sebebi var. Bu sebeplerin en başında sosyal medya pazarlama kampanyalarının geleneksel pazarlama metotlarına kıyasla çok daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilir olması yer alıyor. Bu düşük maliyetine karşın sosyal medya pazarlama kampanyaları geleneksel pazarlama metotlarından çok daha verimli sonuçlar elde etmeyi başarabiliyor. Sosyal medya pazarlama kampanyalarının düşük maliyetlerle yüksek verim sağlayabilmesinin ardında yatan en önemli sebep ise pazarlama ekiplerine sağlamış olduğu devasa ölçeklerdeki veri yığınlarıdır. Bu veriler sayesinde pazarlama ekipleri hedef kitlelere yönelik çok daha etkili kampanyalar oluşturabilmektedirler. Tam da bu sebeplerden dolayı markalar sosyal medyanın sunduğu bu olanaklardan daha iyi koşullarda faydalanabilmek adına iyi planlanmış bir sosyal medya stratejisine ihtiyaç duymaktadırlar.

10 Etkili Sosyal Medya Stratejisi

10 Etkili Sosyal Medya Stratejisi
10 Etkili Sosyal Medya Stratejisi

Markaların sosyal medya stratejilerine neden ihtiyaç duyduklarını da detaylı bir şekilde açıkladığımıza göre artık sizler için hazırlamış olduğumuz listemizi paylaşabiliriz. Listemizde etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturabilmenize yardımcı olabilecek ipuçlarını bulabilirsiniz. Haydi öyleyse şimdi hiç vakit kaybetmeden markaların sosyal medya stratejilerini oluştururken mutlaka göz önünde bulundurmaları gereken bu ipuçlarını paylaşmaya başlayalım.

  1. Sosyal Medya Hedeflerinizi Belirleyin

Etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturma konusunda dikkate alınması gereken ilk husus markanıza ait sosyal medya hedeflerini doğru bir şekilde belirlemektir. Bu hedefleri belirlerken gerçekçi olmak sizlere sosyal medya stratejilerine ayıracağınız bütçenizi belirleme konusunda yardımcı olacaktır. Bununla birlikte gerçekçi hedefler belirlemek her zaman daha uygun ve uygulanabilir stratejiler belirleme konusunda en belirleyici unsur olarak listemizin en tepesinde bulunmayı hak ediyor.

  1. Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Hedef Kitlenizi Tanımlayın
Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Sosyal medya pazarlamasının sunduğu en önemli avantajın hedef kitle belirleme süreçlerinde kendisini gösterdiğini belirtmiştik. Bu sebeple daha başarılı sosyal medya pazarlama kampanyaları yürütebilmeniz adına yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi de hedef kitle tanımlaması gerçekleştirmektir. Bunu sosyal medya platformları üzerinde yapmak her ne kadar yoğun bir çalışma gerektiriyor olsa da sağlayacağı kazanımlar da bir o kadar fazla ve faydalı olacaktır. Her şeyden önce hedef kitlenizi net ve doğru bir şekilde belirlemek pazarlama kampanyalarınızı hangi kanallara yoğunlaştırmanız gerekeceği konusunda sizlere yol gösterici bir unsur olacaktır.

  1. Sosyal Medya Hesaplarınız için Çatı Strateji Hazırlayın

İşletmelerin, kurumların ve markaların sosyal medya stratejileri muhakkak birbirleriyle uyumlu bir şekilde yürütülmelidir. Peki bu ne anlama geliyor? Bunun ne anlama geldiğini daha önce sosyal medya stratejileri oluşturmuş herkes oldukça iyi bilmektedir. Günümüzde hemen hemen her türlü tüketici kitlesine hitap edebileceğiniz çok sayıda ve farklı niteliklerde sosyal medya kanalları bulunmaktadır. Bu kanalları ayrı ayrı idare etmek her şeyden önce yoğun bir işgücü gerektirmektedir. Buna karşın markanıza ait farklı sosyal medya kanalları için farklı stratejiler belirlemek de bir o kadar verimsiz sonuçlar elde etmenize sebep olabilir. Çünkü sosyal medya stratejileri birbirini destekleyen farklı sosyal medya kanallarından güç almaktadır. Bu sebeple markaların sosyal medya stratejilerini belirleme aşamalarında ihtiyaç duyabilecekleri en önemli şeylerden birisi de kapsayıcı bir çatı strateji oluşturmaktır.

  1. İçeriği Hazırlayın ve Düzenlemelerini Sağlayın

İçeriği Hazırlayın ve Düzenlemelerini Sağlayın
İçeriği Hazırlayın ve Düzenlemelerini Sağlayın

İçerikler markaların sosyal medya stratejileri kapsamında oldukça önemli bir yere sahiptir. Çoğu sosyal medya platformu birçok farklı içerik türünde paylaşım yapabilmeye olanak sağlıyor. Bu noktada sizin yapmanız gereken şey ise sahip olduğunuz iş gücüne göre ne tür içerikler hazırlanacağını belirlemek olacaktır. Hangi türlerde içerikler hazırlanacağına karar verdikten sonra ise içeriklerinizi profesyonel bir anlayışla hazırlamaya koyulabilirsiniz. İçerikleriniz hazırladıktan sonra da onlardan en yüksek verimi elde edebilmek adına en uygun zamanlarda paylaşmanız gerekir. Bunun için de mutlaka bir sosyal medya içerik takvimi oluşturmayı da ihmal etmeyin.

  1. Analiz Yapın ve İyileştirmeler Sağlayın

Sosyal medyanın pazarlama kampanyaları için sunduğu en büyük avantajların başında sağlamakta olduğu devasa data yığınlarının yer aldığını belirtmiştik. Peki bu devasa data yığınları pazarlama kampanyalarınız için ne gibi avantajlar sağlayabilir. Her şeyden önce bu veriler hedef kitle belirleme konusunda oldukça faydalıdırlar. Fakat bu konudan zaten bahsetmiştik. Bununla birlikte bu veriler kampanyalarınızın ne kadar verimli olduklarını ölçme ve gözlemleme konusunda da son derece önemli katkılar sağlamaktadır. Bu sebeple sosyal medya stratejisi oluştururken kampanyalarınızı analiz etmeye bu stratejilerde mutlaka yer ayırın. Bu sayede analizlerden elde edeceğiniz veriler ışığında sosyal medya kampanyalarınızı eskisinden de iyi bir seviyeye getirebilecek iyileştirmeleri gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Hakkınızda Konuşulanları Takip Edin

Hakkınızda Konuşulanları Takip Edin
Hakkınızda Konuşulanları Takip Edin

İşletmeler, markalar ve kurumlar sosyal medya platformlarının ilk önceliklerinin çevrimiçi sosyalleşme olduğunu çoğu zaman unutuyorlar. Sosyal medya platformlarında insanlar doğal olarak markanızla veya sektörünüzle ilgili bir şeyler konuşuyor olacaklardır. İşte bu konuşmaları takip etmek markanızın sosyal medyadaki itibarını iyileştirme konusunda sizlere çok faydalı geri dönüşler sağlayabilir. Bu sebeple markanız için oluşturacağınız sosyal medya stratejilerinde mutlaka sosyal dinleme çalışmalarına yer ayırmayı da ihmal etmemelisiniz.

Listemizde etkili sosyal medya stratejileri oluşturmak için ihtiyaç duyabileceğiniz püf noktalarından birkaçını sizlerle paylaştık. Eğer siz de dijital dünyanın sunmuş olduğu tüm verileri daha etkili bir şekilde analiz ederek bir sosyal medya stratejisi oluşturmak istiyorsanız Sensekit ile tanışmanızın zamanı gelmiş demektir.

 

Paylaş

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir